Fıtık, karın duvarınızdaki zayıf bir noktanın neden olduğu bir delik için kullanılan genel bir terimdir. Epigastrik fıtık, karın duvarının epigastrik bölgesinde bir tür fıtıktır. Göbek deliğinin üzerinde ve göğüs kafesinin sternumunun hemen altında.

Bu tip fıtık, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda oldukça yaygın bir durumdur. Tüm karın fıtıklarının yaklaşık yüzde 2 ila 3’ü, epigastrik fıtıklardır. Bebeklerde de görülür.

Çoğu zaman, epigastrik herni ile hiçbir semptomunuz veya sadece küçük semptomlarınız olacaktır. Semptom eksikliği, bu durumun rapor edilmeme eğiliminde olduğu anlamına gelir.

 

Epigastrik fıtığın belirtileri

Epigastrik bir fıtık, genellikle göğüs kemiğinizin veya göğüs kemiğinizin altındaki alanda ve göbek deliğinizin üstünde bir yumru oluşmasına neden olur. Bu yumru, fıtığın içinden geçen bir yağ kütlesinden kaynaklanır.

Yükseltilmiş alan her zaman veya sadece öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya güldüğünüzde görülebilir. Bu yumru veya kütle bazı durumlarda büyüyebilir ve daha da büyüyebilir. Aynı anda birden fazla epigastrik fıtığa sahip olabilirsiniz.

Epigastrik bir herni, epigastrik bölgede hassasiyet ve ağrıya da neden olabilir. Bununla birlikte, epigastrik fıtığın herhangi bir belirti göstermemesi yaygındır.

 

Epigastrik fıtığın nedenleri

Gelişim sırasında karın duvarındaki dokular tamamen kapanmadığında epigastrik bir fıtık oluşabilir. Araştırmalar, bu tür fıtıkların spesifik nedenlerini aramaya devam ediyor. Epigastrik fıtıklar hakkında çok fazla şey bilinmemektedir çünkü muhtemelen semptomların olmaması nedeniyle birçok kez rapor edilmemiştir.Bununla birlikte, Güvenilir Kaynak teorisi biraz güvenilirlik kazandı. Epigastrik bölgedeki karın duvarının diyaframa bağlandığı bölgede gerginlik olduğunda epigastrik herniye neden olabileceğine inanılmaktadır.

 

Bu durum için tedavi seçenekleri

Bu tip fıtık kendiliğinden geçmez ve komplikasyonlar sonunda sizi ameliyata götürür. Epigastrik bir fıtığı tamir etmenin tek yolu ameliyattır. Fıtık büyümesi ve ek komplikasyonlara ve ağrıya neden olma riski nedeniyle bebekler için bile önerilen tedavi yöntemidir.

Onarımı tamamlamak için yalnızca dikişlere ihtiyacınız olabilir veya implante bir ağa ihtiyacınız olabilir. Mesh veya dikiş kullanımı fıtığın büyüklüğüne ve diğer faktörlere göre belirlenir.

Epigastrik fıtığın acil semptomları

Epigastrik fıtığınız tedavi edilmediyse, kusmanız veya ateşiniz varsa ve karın ağrınızda artış varsa derhal tıbbi tedavi görmelisiniz. Bunlar bağırsak tıkanıklığını gösterebilir.

Epigastrik fıtığı onarmak için yapılan cerrahi bazı ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Ameliyattan sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, tıbbi yardım almalısınız:

yüksek ateş

idrara çıkma zorluğu

cerrahi bölgeden akıntı

cerrahi alanda ağrı veya şişlik artışı

durmayacak kanama

mide bulantısı

kusma

Tedavi edilmeyen epigastrik herni komplikasyonları ve riskleri

Tedavi edilmeyen epigastrik fıtık için komplikasyonlar şunları içerir:

 

sonunda bağırsak kısımlarının geçmesine izin veren genişlemiş fıtık

ağrı ve hassasiyetin artması veya başlangıcı

bağırsak tıkanması

fıtığın çok büyük hale geldiği ve bir ağ ile bile tamir edilmesi neredeyse imkansız olan alan kaybı

Epigastrik fıtığın cerrahi onarımı için komplikasyonlar, cerrahi ve genel anesteziyi çevreleyen tüm temel komplikasyonları ve bu özel cerrahi prosedürle ilgili olanları içerir. Bu komplikasyonlar şunları içerebilir:

kanama

Ağrı

cerrahi alanda yara enfeksiyonu

iyileşmeden sonra kalan yara izi

kan pıhtıları

fıtık olmayan bir yumru gelişimi

fıtığın tekrarlama şansı düşük

ağ enfeksiyonu (fıtığı onarmak için yapay bir ağ kullanılması durumunda)

 

Görünüm

Epigastrik fıtığın cerrahi onarımı yaygın bir işlemdir ve çok olumlu bir görünüme sahiptir. Çoğu insan ameliyatla aynı gün eve gidebilir.

Bazı küçük kısıtlamalarla bir veya iki gün içinde işe veya okula bile dönebilirsiniz. Spesifik olarak, çoğu cerrah, altı ila sekiz hafta boyunca bir galon sütten daha ağır bir ağırlık kaldırmanızı istemez.