Akupunktur nedir?

Akupunktur latince kökenli bir kelimedir ve iğne anlamına gelen “acus” ve batırmak anlamındaki “punctio” kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. Akupunktur, cilt üzerindeki belirli noktalara çok ince iğnelerin batırılması ve bu noktaların uyarılması prensibine dayanan bir uygulamadır. Akupunktur, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde binlerce yıldır başarıyla kullanılmıştır. Geleneksel Çin tıbbının ayrılmaz bir parçası olan akupunktur, vücudun enerji akışını dengeleyerek organizmanın kendi kendini iyileştirme gücünü artırmasına yardım eder.

Akupunktur tedavisi nasıl yapılır?

Akupunktur tedavisinde iğneler tedavisi planlanan hastalığa bağlı olarak seçilen noktalara batırılır. Tedavide steril ve tek kullanımlık son derece ince iğneler kullanılır. Hasta genellikle sadece iğnelerin ilk girişinde çok hafif bir ağrı hisseder. Bir süre sonra, tedavi edilen bölgelerde hafif bir sıcaklık hissi gelişebilir. İğneler ciltte yaklaşık 20 ila 30 dakika kalır. Belirli etkilerin elde edilmesi için özel stimülasyon teknikleri kullanılır. Bunun için iğneler ilave olarak ısıtılabilir, bilinçaltı uyarma akımıyla uyarılabilir veya yukarı ve aşağı hareket ettirilebilir.

Akupunktur hangi hastaların tedavisinde kullanılır?

Akupunktur ile pek çok hastalık tedavi edilebilir. Dünya Sağlık Örgütü, akupunkturun kullanılabileceği toplam 40 hastalık tanımlamıştır. Akupunktur özellikle aşağıdaki rahatsızlıklar ve hastalıklar için sıklıkla kullanılır:

 • Baş ağrısı ve migren
 • vertigo
 • Sırt ağrısı
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Psikiyatrik rahatsızlıklar
 • Romatizmal şikayetler
 • Kronik solunum yolu hastalıkları (bronşit, astım)
 • Alerjiler
 • Kadın hastalıkları ve doğum
 • Sigarayı bırakma
 • Zayıflama

Akupunktur tedavileri insanları kilo vermek için hazır hissetmesini sağlayabiliyor. Perhiz, diyet beslenme programları yardımıyla kilo vermek isteyenler destek olarak akupunktur’dan faydalanabilirler. Akupunktur zayıflamak isteyenlere aşağıdaki 4 temel fayda sağlamaktadır;

1- Yemek yemek isteği azalırken iştah hissi duruyor. Normalde yemek yeme sonrasında vücut tarafından salgılanan mutluluk hormonu endorfin akupunktur yapıldığı zaman ortaya çıktığı için yeme isteği tamamen azalır. Çok ince uçlu özel iğnelerin vücudu uyarması sonucu salgılanan endorfin yemek tüketmeye gerek kalmadan aynı seviyeye akupunktur ile ulaşmaktadır.

2- Bazı insanların su içseler kilo aldıklarından bahsettiklerine şahit oluruz. İşte tam bu noktada kilolu yaşamak, diyet yapmak ama kilo verememekten şikayet etmeye başlarlar. Akupunktur tedavisinin metabolizma hızını ve fonksiyonunu düzenlediğini söylesek acaba ne düşünürsünüz? Hemen hatırlatalım kilolu olmak aslında kaderiniz değildir… Akupunktur metabolizma hızını düzenlemeye yardımcı olup vücuda doğrudan etki ederek kilo vermeye yardımcı olabilir.

3- Diyet esnasında oluşabilecek mide problemleri, yanma, ekşime şikayetleri tansiyon veya kan şekerinin düşüp yükselmesi benzeri etkileri ortadan kaldırmaktadır. Kan şekerinin düşmesiyle yaşanan acıkma hissi son bulmaktadır.

4- Kilo verme amacıyla diyet yapan insanlarda strese bağlı psikolojik sorunlar görülebiliyor. Stresi tetikleyen hormonal enzimler insanları kilo almaya elverişli hale getirmektedir. O nedenle akupunktur hormonal aktiviteleri bozuk olan kişilerde olumlu sonuçlar verebilir. Strese maruz kalan kişiler hızlıca kilo alma potansiyelini barındırırlar. Stres esnasında kortizol salınımı aşırı artarak süreklilik arzederse iştah artar hatta depresyon şikayetine neden olabilir. Vücutta kortizol fazla ise karın ve ense bölgesinde yağlar birikebilir.

5- Özellikle diyet yapan insanlarda görülen yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik hissini önlemektedir.

Akupunktur tedavisi ile verilen kilolar tekrar geri alınır mı?

Kiloları tekrar geri alma fikri hiç kulağa hoş gelmiyor. Onca emek verdikten sonra kaybedilen kiloları tekrar almak son derece can sıkıcı bir durum olsa gerek. Unutmayın nasıl ve hangi yöntemle kilo verilirse verilsin, verilen kilolardan sonra vücudu yeni hayata adapte edebilmek en önemlisidir. Kilolardan kurtulmuş hafif bir vücut için kilo koruma programı kesinlikle şart! Düzenli şekilde doğru beslenme yanında sağlık hayat için mutlaka egzersiz yapmalısınız.

Akupunktur Yan Etkileri Var Mı?

Akupunktur’da vücuda hiçbir şekilde ilaç veya kimysal maddeler tatbik edilmemesi nedeniyle doğal tedavi seçeneğidir. Fakat;

Aşağıda yer alan sağlık sorunlarında akupunktur uygulanmamaktadır.

1- Emziren anneler ilk 6 ay süresince

2- Kemoterapi, radyoterapi tedavisi alan kanser hastaları

3- Kalp pili kullananlar