Safra kesesi kanseri

Safra kesesi kanseri Safra kesesi kanseri, safra kesesinde başlayan kanserdir.

Safra keseniz, karnınızın sağ tarafında, karaciğerinizin hemen altında bulunan armut biçimli küçük bir organdır. Safra kesesi, karaciğeriniz tarafından üretilen bir sindirim sıvısı olan safrayı depolar.

Safra kesesi kanseri nadirdir. Safra kesesi kanseri ilk aşamalarında keşfedildiğinde, tedavi şansı çok yüksektir. Ancak safra kesesi kanserlerinin çoğu, prognozun genellikle çok zayıf olduğu geç bir aşamada keşfedilir.

Safra kesesi kanserinin teşhis edilmesi zordur çünkü genellikle hiçbir belirti veya semptom göstermez. Ayrıca, safra kesesinin nispeten gizli yapısı, safra kesesi kanserinin tespit edilmeden büyümesini kolaylaştırır.

 

Semptomlar

Safra kesesi kanseri belirti ve semptomları şunları içerebilir:

  • Karın ağrısı, özellikle karnın sağ üst kısmında
  • Karın şişkinliği
  • Ateş
  • Denemeden kilo vermek
  • Mide bulantısı
  • Deri ve göz beyazlarında sararma (sarılık)

 

Ne zaman doktora görünmeli

Sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya semptomla karşılaşırsanız doktorunuzdan randevu alın.

 

Nedenleri

Safra kesesi, karaciğer ve safra kanalı

Safra kesesi ve safra kanalı

Safra kesesi kanserine neyin neden olduğu net değil.

Doktorlar, sağlıklı safra kesesi hücreleri DNA’larında değişiklikler (mutasyonlar) geliştirdiğinde safra kesesi kanserinin oluştuğunu bilirler. Bu mutasyonlar, hücrelerin kontrolden çıkmasına ve diğer hücreler normalde öleceği zaman yaşamaya devam etmesine neden olur. Biriken hücreler, safra kesesinin ötesinde büyüyebilen ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilen bir tümör oluşturur.

Çoğu safra kesesi kanseri, safra kesesinin iç yüzeyini kaplayan glandüler hücrelerde başlar. Bu tip hücrelerde başlayan safra kesesi kanserine adenokarsinom denir. Bu terim, kanser hücrelerinin mikroskop altında incelendiğinde nasıl göründüğünü ifade eder.

 

Risk faktörleri

Safra kesesi kanseri riskini artırabilecek faktörler şunları içerir:

  • Senin cinsiyetin. Safra kesesi kanseri kadınlarda daha yaygındır.
  • Yaşınız. Yaşlandıkça safra kesesi kanseri riskiniz artar.
  • Safra taşı geçmişi. Safra kesesi kanseri, geçmişte safra kesesi taşı geçirmiş kişilerde daha yaygındır. Yine de safra kesesi kanseri bu insanlarda çok nadirdir.
  • Diğer safra kesesi hastalıkları ve rahatsızlıkları. Safra kesesi kanseri riskini artırabilecek diğer safra kesesi rahatsızlıkları arasında safra kesesi polipleri ve kronik safra kesesi enfeksiyonu bulunur.