FUE saç ekimi nedir?

FUE veya “Foliküler Ünite Ekstraksiyonu”, sağlıklı saç kökleri veya “greftler” gruplarının donör alandan genellikle başın arkası veya yanlarından çıkarılmasını ve bunları kel veya incelme alanına yeniden yerleştirmeyi içerir.

Bu en yeni minimal invaziv saç restorasyon seçeneğini kullanarak, daha hızlı iyileşme süreleri ve minimum yara izi ile doğal görünümlü sonuçlar yaratmak artık mümkün. Bu, hastaların artık herhangi bir yara izi göstermeden saçlarını gelecekte istedikleri kadar kısa tutabilecekleri anlamına gelir.

FUE yönteminin faydaları, hem erkekler hem de kadınlar için en popüler prosedür haline geldiğini gördü.

FUE saç ekimi nasıl çalışır?

Bu prosedürü uygularken, hiçbir şey hissetmediğinizden emin olmak için tüm saç derinizi uyuşturmak için önce lokal anestezi alacaksınız. Ayrıca hafif bir yatıştırıcı da verilecektir, böylece arkanıza yaslanıp rahatlayabilirsiniz. Daha sonra, saçınızın kalınlaştığı, genellikle arka veya yanlar olmak üzere kafanızdaki verici bölgelerden saç köklerini tek tek çıkaracaktır.

Saç köklerini çıkarmak için FUE punch trompet adı verilen özel olarak tasarlanmış bir mikro alet kullanılır. Bu, genellikle 0,6 – 0,8 mm’lik küçük delikler açar ve küçük boyutları, daha hızlı iyileşmelerini ve neredeyse görünmez olmalarını sağlar. Greft adı verilen ve her biri 1-4 saç teli içeren toplanan foliküller, daha sonra saç derisinin daha fazla saç çıkmasını istediğiniz bölgelerinde açılan benzer küçük yarıklara yeniden ekilir.

FUE ve FUT saç ekimi arasındaki fark nedir?

FUE, iki modern saç ekimi yönteminden biridir. Diğeri ise FUT naklidir. Her ikisi de mükemmel sonuçlar verir ancak bazı farklılıklar vardır.

FUE ile her bir folikül tek tek toplanır ve yeniden implante edilir. FUT prosedürü, donör bölgeden bir saç şeridinin tamamının çıkarılmasını içerir. Şerit daha sonra daha küçük parçalara kesilir ve saçsız alanlara nakledilir. Bu, donör bölgede kısa saç şekillerini engelleyebilecek ince ama görünür kalıcı bir iz bırakır. FUE iz bırakmaz, daha doğal bir görünüm sağlar ve iyileşme sırasında daha az rahatsızlık ile FUT’a göre iki kat daha hızlı iyileşir. İşlemi tamamlamak için gereken beceri ve hassasiyet nedeniyle cerrahın daha uzun sürmesi nedeniyle FUT’tan daha pahalıdır. Ancak, sağduyulu, doğal görünen sonuçları buna değer.

FUE benim için uygun mu?

Bu tip saç ekimi için iyi bir aday olup olmadığınızı anlamak için uzmanlarımızla görüşmeniz gerekir. Saç dökülmesinin kaynağını belirlemek için gerekli testleri yapacak ve saçınızın kalınlığını ve dokusunu inceleyeceklerdir. Saç dökülmenizin nedeni ekim ile uyumluysa ve donör alanlarda yeterli saç büyümesi varsa, FUE işleminin sizin için uygun olması muhtemeldir. Bununla birlikte, saç dökülmeniz alopesi areata gibi nedenlere bağlıysa veya kemoterapinin bir yan etkisiyse, ne yazık ki herhangi bir saç ekiminin yardımcı olması pek olası değildir.