Liposuction; karın, kalça, uyluk, ayak bilekleri, bel ve üst kollar başta olmak üzere tüm vücuda uygulanabilen yağ yakma işlemine verilen isimdir.

1977 yılından beri yapılan Liposuction (liposakşın), kanüller yardımıyla yağları bulundukları bölgede yakmak, emmek ve sıkılaşmayı sağlayan bir işlemdir. Liposakşın teknikleri yıllardır kozmetik işlemlerle de birleşmiş, gelişen teknoloji ile birlikte izsiz liposakşın teknikleri ortaya çıkmıştır. Sadece yağların yakılması değil, yağlar yakılırken o bölgenin gerginleştirilmesi de aynı anda yapılır.  Ayrıca slim lipo gibi cihazlar sayesinde yağların anında yakılması ve o bölgede sıkılaşma sağlanması mümkün hale gelmiştir.

Liposuction Kimlere Yapılır?

Liposakşın bir cerrahi uygulama olduğu için, her uygulamada olduğu gibi cerrah görüşü birinci önceliktir. Liposuction yapmaya karar vermeden önce hastanın detaylı tıbbi geçmişi incelenmelidir. Özellikle kardiyovasküler ve pulmoner geçmiş çok detaylı araştırılmalıdır. Bunların dışında hastanın mevcutta kullandığı ilaçlar ve alerjileri de varsa kontrol edilmeli, buradan çıkacak sonuçlara göre işleme devam kararı alınmalıdır. Fiziki muayene de tabii ki bu noktada çok önemli ve kritiktir. Hastanın karın bölgesine uygulanacak liposuction için fıtık kontrolü yapılmalı ve karındaki yağ miktarı iyi hesaplanmalıdır. Yine erkeklerde meme bölgesinden bir yağ alımı yapılacaksa bu yağın iç ve dış özellikte olup olmadığının kontrolü yapılır. Aynı şekilde cildin yeteri kadar esnekliğe sahip olması da beklenir, yağlar alındıktan sonra o bölgede büzüşme olmaması için bu kontroller önemlidir. Kısaca yukarıdaki kontroller yapıldıktan sonra liposuction şu kişilere rahatlıkla yapılabilir;

 • Hamile olmayan ya da yeni doğum yapmamış,
 • Liposuction için üst yaş sınırını aşmamış,
 • Tansiyon ve şeker hastalığı olmayan kişilere yapılır.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Kişinin gelişim evresi süreci içerisinde vücudunda yağ hücresi artışı doğru oran ile artış sağlar. Gelişim evresinin tamamlanmasının ardından gelişen yağ hücre sayısı sabit kalırken, hacim artışı görülür. Bu da vucüt endeksi üzerindeki kilo artışı ile sonuçlanır. Yağ aldırma cildin altındaki fazla yağ birikimlerinin özel kanüller aracılığı ile vakum veya özel hazırlanmış enjektörler kullanılarak, emilmesi yöntemidir. Bu yöntemle fazla yağlar rahat ve güvenli bir şekilde alınabilmektedir. Günümüzde yağ aldırma operasyonlarında klasik liposuction yönteminin yerini artık hasta için minimal cerrahi gerektiren daha konforlu teknikler yer almaya başlamıştır. Artık lazer liposuction ise vakumdan çok daha farklı ve ileri teknoloji kullanılarak yapıldığı için nokta atışı yapmaktadır.

Liposuction yapılacak yer öncelikle uzman doktor tarafından özel kalem yardımıyla çizilirek hedef tamamen belirleniyor. Liposuction yapılacak yer belirlendikten sonra lazerleme işlemi yapılarak, liposuction yağ aldırma ameliyatına başlanmış olunuyor. Liposuction belli bölgelerde toplanan yağların büyük çaplı kanüllerkullanılarak alınması yöntemidir. Bu metod deride geniş boşlukların kalmasına ve kontür bozukluklarının oluşmasına sebep olur. Bu nedenle hastanelerimizde; klasik liposuction yöntemi yerine Lazer Lipoliz ( Slim Lipo) yöntemi uygulanmaktadır. Yapılan çalışmalar yağ hücrelerinin Lazer enerjisi ile fonksiyon göremeyip dağıldığını göstermiştir. Bu sırada alt deriyi etkileyen lazer enerjisinin kollajen ve elastik lifleri etkileyerek doku kalitesini arttırdığı belirlenmiştir.

Liposuction Neden Yapılır?

Diyet ve egzersize rağmen bölgesel olarak kalan dirençli yağların ve hücrelerinin alınmasında Lazer Lipoliz (SlimLipo) ameliyatı oldukça etkilidir diyebiliriz. Ameliyatın temel amacı yağdan ziyade yağ hücrelerinin alınmasıdır. Bu yöntem sadece cilt altında biriken yağı yok etmekle kalmaz aynı zamanda ciltteki kollajen üretimini artırarak cildin daha gergin ve genç görünmesini de sağlar. Lipoplasti, liposculpture emme, lipektomi veya lipo olarak da adlandırılan liposuction; yağları vücuttan ayıran bir cerrahi yöntemdir. Genellikle karın, uyluk, kalça, boyun, çene, kollar, baldır ve sırtta kullanılır. Yağ, kanül olarak bilinen içi boş bir aletle çıkarılır. Bu cilt altına yerleştirilir. Kanüle güçlü, yüksek basınçlı bir vakum uygulanır.

Lazer Lipoliz Plus (Slimlipo) başlıca üç amaçla kullanılır:

 • Bölgesel yağ fazlalığının giderilerek vücuda şekil verilmesi amacıyla
 • Gevşek olan ciltte gerginlik elde edilmesi amacıyla
 • Terlemeyi engellemek amacıyla koltuk altına uygulanabilmektedir.

Liposuction İçin Ameliyat Yaşı Kaç Olmalıdır?

Adayın genel sağlık durumunun iyi olması gerekir. Obezite problemi olan şişman kişilerin zayıflamasını sağlamak için uygulanan bir yöntem değildir. Vücudun belli bölgelerinde birikinti oluşturan, vücut hatlarını bozan yağ birikimlerinin alınması için uygulanır. Amaç hastayı zayıflatmak değil, vücut hatlarında çıkıntılı görünüm oluşturan yağ birikimlerini alarak vücut hatlarını daha düzgün ve daha orantılı hale getirmektir. Uygun aday olma kriterlerinden biri de derinin özellikleridir. Yaşı genç kişilerde alınacak sonuçlar daha verimli olur. Deri elastikiyeti bozulmuş olan kişilerde çoğu zaman deri fazlalıklarının çıkarıldığı germe ameliyatlarının da yapılması gerekmektedir. Liposuction genel bir kilo verme yöntemi değildir. Obezite için bir tedavi değildir. Liposuction, fiziksel sağlık yararları sağlamaktan ziyade görünümü iyileştirmek için kullanılır. Birey kilo aldığında, her bir yağ hücresi boyut ve hacim olarak artar.

Liposuction, yağlı bölgelerdeki yağ hücrelerinin sayısını azaltır. İnsanlar işlemi yaptırmaya karar vermeden önce liposuction’ın artılarını ve eksilerini doktor ile görüşmelidir. Liposuction ancak dikkatli bir şekilde değerlendirildikten sonra yapılmalıdır. Hastanın 18 yaşından büyük ve sağlıklı olması gerekir. Koroner arter hastalığı, diyabet veya zayıflamış bağışıklık sistemleri gibi kan dolaşımı veya kan akışı sorunları olanlar liposuction yaptırmamalıdır.Operasyon işlem yapılacak alanın durumuna göre lokalya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat hastane koşullarında lokal veya genel anestezisi altında yapılır. Yapılacak bölgelerin sayısına ve büyüklüğüne göre operasyon süresi değişkendir. SlimLipo ameliyatında 3-4 mm’lik küçük kesiler yapılarak planlanan bölgelerden yağlar alınır.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası işlem uygulanan bölgeye bandaj uygulaması yapılır. Bu bandaj yaklaşık 4-5 gün kalır. İlk pansuman genellikle 3. günde yapılır. Erken dönemde bir miktar şişlik ve morluk olabilir. Bunlar hızla kendiliğinden düzelir. Yapılacak bölgelerin genişliği ve sayısına göre ortalama 3-7 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Sonucun daha net görülebilmesi için 3 ayı beklemek gerekir. Liposuction sonrası dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Lazer Lipoliz uygulaması sonrasında 3 – 4 hafta kadar spor faaliyetlerini ve aşırı derecede fiziksel aktivitelerde bulunulmamalıdır.
 • Kompresyon bandajı ve hekimin uygulayacağı korseyi belirtilen sürelerce kullanmanız gerekmektedir.Böylece derinin yeni yerine daha pürüzsüz şekilde adapte olması sağlanmaktadır.
 • Ameliyat sonrasında ödemin daha kolay atılması için hastaya tuz, şeker ve yağdan uzak, protein ağırlıklı beslenme önerilir ve bol su içmesi tavsiye edilir.
 • Her yöntemde olduğu gibi aynı bölgede tekrar yağlanma olabilir. Uygulama sırasında yok edilen yağ hücreleri geri gelmez. Ancak hasta gereğinden fazla kalori alırsa kalan yağ hücrelerinde hacim olarak artış olma olasılığı mevcuttur. Bu nedenle her zaman hastalarımıza uygulama sonrası spor yaparak ve gıda alımında aşırılıkları varsa bunları azaltarak elde edilen sonucu korumaları tavsiye edilir.
 • Hastaların, ameliyatın 10 gün sonrasında başlanacak ve lenfatik drenajı sağlayıp, ödemi azaltan soft masaj uygulaması yaptırması sonuçları daha da mükemmelleştirecektir.