İntragastrik balon yerleştirme, midenize salin dolu bir silikon balon yerleştirmeyi içeren bir kilo verme prosedürüdür. Bu, ne kadar yiyebileceğinizi sınırlayarak ve kendinizi daha hızlı tok hissetmenizi sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.

Kilonuzla ilgili endişeleriniz varsa ve diyet ve egzersiz sizin için işe yaramadıysa mide içi balon prosedürü bir seçenek olabilir.

Diğer kilo verme prosedürleri gibi, intragastrik bir balon da daha sağlıklı bir yaşam tarzına bağlılık gerektirir. Prosedürün uzun vadeli başarısını sağlamaya yardımcı olmak için diyetinizde kalıcı sağlıklı değişiklikler yapmanız ve düzenli egzersiz yapmanız gerekir.

Bir intragastrik balonun yerleştirilmesi kilo vermenize yardımcı olur. Kilo kaybı, kilo ile ilgili potansiyel olarak ciddi sağlık sorunları riskinizi azaltabilir, örneğin:

  • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)
  • Kalp hastalığı veya inme
  • Yüksek tansiyon
  • Obstrüktif uyku apnesi
  • Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) veya alkolsüz steatohepatit (NASH)
  • 2 tip diyabet

İntragastrik balon yerleştirme ve diğer kilo verme prosedürleri veya ameliyatları, genellikle diyetinizi ve egzersiz alışkanlıklarınızı geliştirerek kilo vermeye çalıştıktan sonra yapılır.

Aşağıdaki durumlarda intragastrik balon sizin için bir seçenek olabilir:

  • Vücut kitle indeksiniz (BMI) 30 ile 40 arasında
  • Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya, düzenli tıbbi takip almaya ve davranışsal terapiye katılmaya istekli olursunuz
  • Daha önce mide veya yemek borusu ameliyatı geçirmediyseniz

Mide içi balonlar, fazla kilolu herkes için doğru seçim değildir. Bir tarama süreci, doktorunuzun prosedürün sizin için yararlı olup olmayacağını görmesine yardımcı olacaktır.

 

Riskler

Ağrı ve mide bulantısı, mide içi balon takıldıktan hemen sonra insanların yaklaşık üçte birini etkiler. Bununla birlikte, bu semptomlar genellikle balon yerleştirildikten sonra sadece birkaç gün sürer. Bu semptomlar genellikle evde ağızdan alınan ilaçlarla yönetilebilir.

Nadiren de olsa intragastrik balon yerleştirildikten sonra ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Ameliyattan sonra herhangi bir zamanda mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı olursa hemen doktorunuzu arayın.

Potansiyel bir risk, balonun indirilmesini içerir. Balon sönerse, sindirim sisteminizde hareket etme riski de vardır. Bu, cihazı çıkarmak için ek bir prosedür veya ameliyat gerektirebilecek bir tıkanmaya neden olabilir.

Diğer olası riskler arasında aşırı şişme, akut pankreatit, ülserler veya mide duvarında düzeltilmesi için ameliyat gerektirebilecek bir delik (perforasyon) bulunur.

 

Nasıl hazırlanıyorsun

Midenize bir mide balonu yerleştirilecekse, sağlık ekibiniz size prosedürünüz için nasıl hazırlanacağınız konusunda özel talimatlar verecektir. Prosedürünüzden önce çeşitli laboratuar testlerine ve muayenelerine ihtiyacınız olabilir.

Prosedüre giden süre içinde ne yediğinizi ve içeceğinizi ve hangi ilaçları alacağınızı kısıtlamanızgerekebilir. Ayrıca bir fiziksel aktivite programı başlatmanız da gerekebilir.

 

Prosedür sırasında

İntragastrik balon işlemi poliklinik işlemi olarak endoskopi ünitesinde yapılır. Prosedür için sakinleştirileceksiniz.

İşlem sırasında doktor, mide içi balonla yüklenmiş ince bir tüpü (kateter) boğazınızdan aşağıya midenize doğru ilerletir. Daha sonra doktor, bir endoskopu (kamera takılı esnek bir tüp) boğazınızdan aşağıya midenize doğru ilerletir. Kamera, doktorunuzun balonu salinle doldururken görmesini sağlar.

İşlem yaklaşık yarım saat sürer. Normalde prosedür bittikten bir ila iki saat sonra eve gidebilirsiniz.

 

İntragastrik Balon: Cerrahi Olmayan Prosedür

İşlemden sonra

İşlemden yaklaşık altı saat sonra başlayarak küçük miktarlarda berrak sıvı alabilirsiniz. Sıvı diyet genellikle yumuşak yiyecekler yemeye başlayabileceğiniz ikinci haftanın başlangıcına kadar devam eder. Muhtemelen intragastrik balonun yerleştirilmesinden yaklaşık üç hafta sonra normal yiyecekler yemeye başlayabileceksiniz.

İntragastrik balonlar 6 aya kadar yerinde bırakılır ve ardından bir endoskop kullanılarak çıkarılır. O zaman sizin ve doktorunuzun belirlediği plana bağlı olarak yeni bir balon yerleştirilebilir veya konulmayabilir.

Prosedürünüzden sonra sıklıkla beslenme uzmanınız ve psikoloğunuz gibi tıbbi ekibinizin üyeleriyle de görüşeceksiniz.

 

Sonuçlar

Mide içi balon, yemek yerken normalde olduğundan daha hızlı tok hissetmeni sağlayabilir, bu da genellikle daha az yiyeceğin anlamına gelir. Bunun bir nedeni, intragastrik balonun mideyi boşaltma süresini yavaşlatması olabilir. Başka bir neden de balonun görünmesi olabilir.